כתב אישום פלילי והגשת כתב אישום

מהו כתב אישום פלילי?

מדובר במסמך שמתאר אירוע, אשר במהלכו בוצעה עבירה פלילית, ומביא את הטענות הנטענות כנגד הנאשם. על כתב האישום הפלילי לציין באופן מדוייק את מקום ומועד ביצוע העבירה, את המעורבים באירוע (הקרבן והמבצע). פגמים בחלק זה של כתב האישום יובילו להעלאת טענות משפטיות כנגדו, ולעיתים אף להביא לתוצאה של ביטול כתב אישום או תיקונו ע"י התביעה, וזאת בכפוף להחלטת בית המשפט על כתב האישום לפרט גם את העדים מטעם המדינה כנגד המואשם.

רק אותם אנשים המפורטים בכתב האישום כעדים יוכלו בהמשך להעיד כנגד הנאשם במהלך המשפט.

חשוב לדעת – מהרגע שהתקבל כתב אישום פלילי נאסר על הנאשם ליצור קשר כלשהו עם עדי התביעה, משום שזה עלול להביא לאישומים נוספים בדבר השפעה או ניסיון להשפיע על אותם עדים.

לאותו כתב אישום פלילי שהתקבל מצורפת הזמנה להופיע בבית המשפט. מדובר בדיון ראשוני בתיק, שבמהלכו על הנאשם להשיב לכתב האישום. לאמור, הנאשם ישיב לבית המשפט האם הוא מודה או כופר בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום.

כתב אישום פלילי – התייחסות להאשמות מצד הנאשם ובית המשפט

במידה והנאשם כופר בעבירות שיוחסו לו בכתב האישום - יתנהל משפט הוכחות בבית המשפט אשר במהלכו יישמעו עדי התביעה ומיד אחריהם יישמעו עדי ההגנה. לאחר מכן תתקבל הכרעת הדין ע"י בית המשפט. הכרעת הדין תקבע למעשה, אם הנאשם ביצע את העבירה או לא. אם בית המשפט ירשיע את הנאשם בביצוע העבירות - יישמעו הטיעונים לעונש, ואז יחליט בית המשפט מה יהיה עונשו של הנאשם.

אם בית המשפט החליט לזכות את הנאשם - הדבר ייאמר בתחילת הדיון והנאשם יהיה פטור מעונש, זאת מאחר שבית המשפט קבע שהעבירות לא בוצעו.

במידה והנאשם ביצע את העבירות המיוחסות לו בכתב האישום או חלקן - ישנן מספר אפשרויות פעולה, ביניהן: תיקון כתב האישום בסעיפי העובדות או בסעיפי החקיקה, כדי להקל על עונשו של הנאשם. אם הנאשם יודע כי ביצע את העבירות המיוחסות לו בכתב האישום, ראוי ורצוי להיוועץ בעו"ד פלילי.

כתב אישום פלילי - באיזה שלב כדאי לפנות אל עורך דין פלילי?

לא כדאי לחכות עד להגעת כתב אישום פלילי כנגדך. מוטב לפנות אל עורך דין פלילי מנוסה בתחום על מנת להיוועץ בו, מוקדם ככל שניתן. עורך דין פלילי מקצועי ידע להעריך את סיכוייך לאור חומר החקירה. ישנם מקרים בהם ניתן לפעול לסגירת התיק בטרם הגעת כתב האישום, באמצעות פנייה ליחידה החוקרת או לתביעה.פתיחת תיק פלילי במשטרה עלולה לפגוע קשות באזרח שומר חוק. כל תיק פלילי גורר אחריו תהליך בירוקראטי ארוך, והגבלות רבות אשר מוטלות על הנאשם.
להמשך קריאה
עסקת טיעון מאפשרת לתביעה ולנאשם להסכים על תנאי פשרה ולהימנע מהליך ארוך של משפט, מה שחוסך לשני הצדדים זמן, עבודה, כסף וסיכון של הפסד במשפט.
להמשך קריאה
התייעצות עם עורך דין פלילי לפני השלב של העמדה לדין, וכמובן במהלכו ואחריו, יכולה לגרום לכל השלב הזה להראות כמו זיכרון רחוק בלבד.
להמשך קריאה
הזמן הנכון לפעול ולהגיש בקשה להימנע מהגשת כתב אישום הוא כאשר תיק החקירה נמצא בידיה של המשטרה, ולא הועבר עדיין לתביעות, על מנת להכין כתב אישום.
להמשך קריאה
יצירת קשר
052-5070050

להתייעצות עם עורך דין פלילי, מלאו את הפרטים או התקשרו בעל עת!

*
*
*
חובה למלא את המסומן ב
*