שאלות ותשובות - רישום פלילי

מהו רישום פלילי?

כל תלונה או אישום אשר מגיעים אל המשטרה, אפילו אם נסגרו מסיבות מסוימות, גוררות אחריהן תיק אישי בו מופיע רישום פלילי. בנוסף, המידע במרשם כולל נתונים כמו מס ערך מוסף, מצ"ח וכדומה. בהרבה מאוד מקרים האדם, אשר בתיקו האישי מופיע אישום פלילי, כלל לא מודע אליו, ולכן מאפשר החוק מאפשר לבטל רישום פלילי.

מדוע חשוב למחוק רישום פלילי מהתיק האישי?

רישום פלילי יכול למנוע מהאדם הרבה מאוד פריבילגיות אשר מגיעות לו על פי חוק, כולל העסקה במקומות ציבוריים או קבלת תקבולים מן המדינה. בנוסף, מי שלחובתו קיים רישום פלילי, אינו יכול להוציא רישיון נשק או לקחת ערבות על חבר או בן משפחה. רישום פלילי מונע כמובן גם תעודת יושר, ומופיע ככתם על קורות חייו של האזרח.

האם יש הבדל בין סוגי סגירת תיק בעל רישום פלילי?

חשוב לשים לב, כי תיק שנסגר מחוסר עניין לציבור, חוסר ראיות או בסטאטוס של "ממתין לחקירה", אינו מאפשר הצגת עבר נקי. על מנת למחוק רישום פלילי בצורה הטובה ביותר כדאי לפנות אל עורך דין פלילי, אשר יפעל למחיקת התיק מחוסר אשמה – מה שמאפשר להציג רישום פלילי טהור.

אילו דרכים קיימות למחיקת רישום פלילי מהתיק האישי?

התהליך בו נמחק רישום פלילי הנו ארוך ובירוקראטי, וכולל פנייה לבג"צ, ולפעמים אפילו פנייה אל גורמי חנינה. הדרך הפשוטה ביותר לבצע זאת, היא להגיש בקשה מנומקת ומקצועית בעזרת הדרכה של עורך דין מוסמך. עם זאת, ניתן גם להגיש חנינה אל הנשיא או לסמוך על תקופת התיישנות, כשלרוב יהיה מדובר על עשר שנים.

האם רישום פלילי על קטין נשאר בתיק לתמיד?

תלוי בזמן שעבר. לרוב, ואם לא נפתחו תיקים פליליים מאז, ישנו חוק התיישנות המבטל את אותו רישום פלילי.

כיצד אפשר לבדוק האם קיים אצלי רישום פלילי?

עקרונית, כל אדם רשאי לעיין בגיליון הרישום הפלילי שלו, אך לא כל גוף זכאי לעשות זאת. לכן, באפשרות הנאשם ועורך דינו לוודא את תקינות המרשם, על מנת למנוע סיבוכים מיותרים בעתיד.
יצירת קשר
052-5070050

להתייעצות עם עורך דין פלילי, מלאו את הפרטים או התקשרו בעל עת!

*
*
*
חובה למלא את המסומן ב
*