אלימות במשפחה שאלות ותשובות

מהי אלימות במשפחה וכיצד ניתן לזהות אותה?

ההגדרה המילולית של אלימות במשפחה היא אלימות מילולית, מינית, פיזית כלכלית או נפשית של בן משפחה אחד לבן משפחה אחר. הנושא של אלימות במשפחה רגיש מאוד, והחוק בשנים האחרונות אינו מקל עם עבריינים, אשר הורשעו בעבירות שכאלה. ניתן לזהות אלימות במשפחה על ידי אבחון ואיתור שינויים במצבי הרוח, דיכאונות או התנהגויות יוצאות דופן. לרוב, מי שסובל או מסתיר אלימות במשפחה יבטא כעס רב כלפי חוץ וכלפי הסביבה הקרובה אליו.
 
מהו האפיון של הסובלים מאלימות במשפחה?

בניגוד למה שנהוג לחשוב, אלימות במשפחה יכולה להופיע בכל מקום, בכל שלב בחיים ובכל מצב הפיננסי. לרוב, אלימות במשפחה נגרמת בגלל התאכזרות שחווה המתעלל בעברו.
 
אל מי פונים במקרה של אלימות במשפחה?

בראש ובראשונה כדאי לפנות אל מוקדי החירום בטלפוניים או אל אתרי האינטרנט. לאחר מכן מומלץ לפנות אל המשטרה, עדיף בעזרת עורך דין פלילי, אשר מלווה את התהליך ובוחן את השיקולים השונים בצורה אובייקטיבית ומקצועית.
 
כיצד מגן החוק על הסובלים מאלימות במשפחה?

החוק למניעת אלימות במשפחה נותן כלים יעילים להתמודדות עם מצב שכזה. על ידי פנייה לבית משפט ניתן להשיג צו אשר מטיל על האדם המתעלל שורה של איסורים, כולל שמירת מרחק פיזי מהמתלוננים ואיסור החזקת נשק. בנוסף, לאחר תלונה על אלימות במשפחה מוצא צו במהירות רבה, ולפעמים אף במעמד צד אחד. עם זאת, חשוב להתייעץ עם עורך דין מקצועי על מנת להתמודד עם הבעיה בדרכים המקובלות והחוקיות וכך גם להשיג תוצאות.
 
למי מותר לדווח על אלימות במשפחה או ניסיון לאלימות שכזו?

ראשית, בתי החולים מחויבים לדווח על כל חשש להופעת אלימות במשפחה או כלפי קטינים. בנוסף, כל אדם רשאי לדווח על חשד לאלימות במשפחה, ואם מדובר על חשד לפגיעה בקטין הרי שחובה עליו לעשות זאת.
 
איך מתנהלת משטרה מול חשוד באלימות כלפי משפחתו?

לעיתים קרובות דורשת החקירה את מעצרו של החשוד בעבירות אלימות במשפחה על מנת להשלים אותה, אולם ייתכן שהחשוד ישוחרר בערבות ובתנאים מגבילים עד למשפט.
יצירת קשר
052-5070050

להתייעצות עם עורך דין פלילי, מלאו את הפרטים או התקשרו בעל עת!

*
*
*
חובה למלא את המסומן ב
*