הליכי הסגרה - שאלות ותשובות

מה הם הליכי הסגרה מבחינת בית המשפט?

כל סוגי ההסכמים להבאת עבריין לדין במדינה בה הוא מואשם וממנה הוא נמלט הם הליכי הסגרה לכל דבר. הליכי הסגרה מתחילים בעקבות בקשה של המדינה, בה העבריין נחשב לאזרח, והם מותנים בהסכמים מוקדמים. ישראל חתומה על הסכמי הסגרה עם רבות ממדינות המערב, וגם עם ארצות הברית, אוסטרליה ודרום אפריקה. המדינות אשר עמן לא קיימים הליכי הסגרה הן כאלו, אשר מקיימות הליכי שיפוט שונים מהנהוג בישראל.

על מי חלים הליכי הסגרה בישראל?

כל עבריין שצריך לעמוד לדין במדינה עמה יש למדינה אחרת הליכי הסגרה חייב להיות מוסגר לאחר דרישה. בנוסף, ישנם פשעים אשר מחייבים הליכי הסגרה כגון מעשי שוד בים, סחר בעבדים, פשעי מלחמה ופשעים כנגד האנושות.

מי הם הגורמים המטפלים בהליכי הסגרה?

במדינת ישראל הליכי הסגרה מתחלקים בין המדינה המבקשת להעמיד את העבריין לדין, האינטרפול אשר מטפל במקרה, פרקליטות המדינה ושלוחותיה, המשטרה וכוחות הביטחון, עורכי הדין ובית המשפט.

מה הוא הנוהל המיידי המיושם לפני תחילת הליכי הסגרה בארץ?

לרוב, האינטרפול הוא זה שאחראי להגיש צו מעצר זמני. לאחר מכן מאתרת פרקליטות המדינה ורשויות החוק את החשוד ומביאה למעצרו. החשוד מובא בפני שופט, ושם יוחלט האם להמשיך את מעצרו או לשחררו בערבות. חשוב לציין, כי כדאי לפנות אל עורך דין פלילי כבר בשלב המעצר על מנת להימנע מגרימת נזק מיותר.

האם חלה חובה לעצור אדם לפני תחילתם של תהליכי הסגרה?

בית המשפט חייב לבחון את כל השיקולים אשר רלוונטיים לכל סוג של מעצר, וכלל זה חל גם על הליכי הסגרה או על התקופה שלפני החלתם. עם זאת, לנושא של הליכי הסגרה מעמד מיוחד משום שהמדינה מחויבת בהסדרים עם מדינות אחרות, וברוב המקרים הנטייה היא שלא להפר אותם.

האם המדינה שביקשה הליכי הסגרה כלפי עבריין יכולה להאשים אותו בעבירות נוספות?

התשובה היא שלילית לחלוטין. במסגרת הליכי הסגרה מחויבת המדינה לאמנה בינלאומית, בה מצוין כי לא ניתן לנקוט הליכים אחרים, שאינם מצויים בבקשת הליך ההסגרה המפורש שהוגש.
יצירת קשר
052-5070050

להתייעצות עם עורך דין פלילי, מלאו את הפרטים או התקשרו בעל עת!

*
*
*
חובה למלא את המסומן ב
*