עבירות מין - שאלות ותשובות

מה מוגדר בחוק כעבירות מין?

על-פי החוק, עבירות מין או תקיפה מינית נחשבות לכל מעשה שיש בו קונוטציה מינית ומתבצע נגד רצונו של הקורבן, בין אם במגע, הצגת מראות מיניים או בדיבורים מיניים אשר נכפו על הקרבן.
 
מהו העונש על עבירות מין?

עבירות מין נחלקות לדרגות ונמדדות ע"פ חומרתן, כאשר אונס, מעשה סדום, בעילת קטין (מתחת לגיל ההסכמה) ועבירות מין בתוך המשפחה נחשבות כעבירות מין חמורות יותר, ואילו מעשים מגונים ואמירות בעלות קונוטציה מינית נחשבות עבירות מין פחות חמורות. כאשר עבירות המין שצוינו לעיל מלוות באלימות, ניצול מרות ואיומים – הן מקבלות דרגת חומרה גבוהה יותר ונידונות בהתאם.
 
עבירות מין - תביעה פלילית או אזרחית?

על ביצוע עבירת מין הנאשם נידון בעוון עבירה פלילית שהעונש עליה הוא מאסר כדין. בנוסף, הקרבן רשאי לתבוע מהנאשם פיצוי על הנזק שנעשה לו, במשפט אזרחי.

איזה משקל יש לתסקיר בשלב הארכת המעצר?

בשלב הארכת המעצר, בטרם מוכרע גזר הדין של הנאשם בעבירות מין, קצין מבחן (אשר מונה ע"י בית המשפט) עורך חקירה מקיפה לאיסוף פרטים אודות הנאשם, בכל גזרה אפשרית: משפחה, מקורבים, חיפוש בביתו, אבחונים רפואיים, פסיכיאטריים, סוציאליים ופסיכולוגיים. לאחר איסוף הפרטים, קצין המבחן יגיש לבית המשפט תסקיר בכתב ובו סיכום האבחונים, הערכת המצב והמלצה כיצד לפעול בהקשר לעבריין. ישנם מקרים בהם ימליץ קצין המבחן על דרכים שיקומיות או רפואיות לעבריין המין ולא על מאסר. אין לראות בתסקיר פסק דין, אבל אין ספק כי יש לו מקום גדול בקבלת ההחלטות, וכן בקביעת העונש שיוטל על הנאשם ובהכרעה הסופית. 
 
מדוע חשוב בתיקי עבירות מין לשכור עורך דין מומחה בתחום?

המצב בתיקים מסוג עבירות מין הוא מיוחד - החוק שונה לא פעם מההבנה של החוק אצל אחרים .כך לדוגמא הערה "חברית" יכולה להתפרש כעבירה של הטרדה מינית. קיום יחסי מין בהסכמה, לדוגמא עם נערה בת חמש-עשרה וחצי, יכול להתפרש כעבירה פלילית - למרות שיתכן ולנערה יש ניסיון מיני ניכר ומדובר ביחסי חברות רגילים. קיום יחסי מין עם תנאים "מיוחדים" כמו מורה/תלמידה, רופא/חולה יכולויהיה גם בין בגירים עבירה פלילית. קיימים מקרים רבים נוספים ודוגמאות רבות נוספות - כך שחשוב להיעזרבעורך דין מקצועי בייצוב גרסה.
יצירת קשר
052-5070050

להתייעצות עם עורך דין פלילי, מלאו את הפרטים או התקשרו בעל עת!

*
*
*
חובה למלא את המסומן ב
*