תיק פלילי במשטרה - כל מה שצריך לדעת!

פתיחת תיק פלילי במשטרה עלולה לפגוע קשות באזרח שומר חוק. כל תיק פלילי גורר אחריו תהליך בירוקראטי ארוך, והגבלות רבות אשר מוטלות על הנאשם. על מנת לפתוח תיק פלילי במשטרה, יש להביא ראיות לכך שאדם נאשם בעבירה פלילית – קלה או חמורה.

תיק פלילי יכול לרדוף אדם לאורך שנים רבות, ולכן כדאי להימנע ממנו. עם זאת, חשוב לזכור כי ישנו תהליך לסגירת תיק פלילי, אותו ניתן לבצע לאחר תקופה מסוימת. בכל מקרה, השלב בו אדם עומד מול פתיחת תיק פלילי, הוא השלב לערב עורך דין פלילי, על מנת שיכול למזער נזקים בצורה הטובה ביותר.

האם תיק שנסגר יישאר כך לתמיד?

נקודה חשובה אחרת קשורה לכך, שכל תיק פלילי שנסגר יכול להיפתח מחדש. בעניין הזה דעתו של בית המשפט מאוד ברורה, והוא קובע למעשה, כי לנאשם אין שום זכות בגינה התיק אינו יכול להיפתח מחדש. במידה ובית המשפט או המשטרה מוצאים לנכון לפעול לפתיחת תיק פלילי שנסגר, הרי שחובה על רשויות החוק לעשות זאת. התהליך אינו מצריך ראיות או נסיבות חדשות, אך הוא חייב להיעשות בתשומת הלב וברגישות המרבית. זו סיבה נוספת, אשר בגללה חשוב מאוד לערב עורך דין פלילי בשלב פתיחת התיק, הטיפול בו וכמובן גם בשלבי סגירתו.

מתי סוגרים תיק פלילי ולמה?

על מנת לסגור תיק פלילי יש לבדוק את אחד משלושת הגורמים הבאים: חוסר אשמה, חוסר עניין לציבור או חוסר ראיות מספיקות להעמדה מול בית משפט. בנוסף, תיק פלילי שנסגר בגלל חוסר אשמה, נמחק אוטומטית מרישומי המשטרה – להבדיל משאר העילות. נקודה זו קריטית עבור אנשים, אשר מעוניינים להתחיל דף חדש, ולכן האינטרס של החשודים תמיד יהיה למחיקת תיק בגלל העדר ראיות.

עורך דין פלילי אשר מתמחה בעניינים כאלו יכול לפעול למען מטרה כזו בצורה הטובה ביותר. עליו לבדוק האם בכלל קיימות ראיות לאישום, או שמא קיימות ראיות שאינן מספיקות לגיבוש אישום מלא.

בנוסף, ניתן לסגור תיק בשל "היעדר אשמה", וניתן לעשות זאת בשל "חוסר ראיות מספיקות". עורך דין פלילי צריך לתת תשובה לשאלה, מה הן אם בכלל הראיות, ולהחליט בהתאם. מבחינת גורם העניין לציבור, תיק ייסגר אם האשמה אינה חמורה, ואם הנסיבות האישיות של החשוד כמו מצב משפחתי, גיל או ניסיונות שיקום - אינן מחייבות. ניתן גם לסגור תיק מחוסר עניין, אם השיקולים המוסדיים של בית המשפט והמדינה אינם עולים בקנה אחד עם תפעול התיק.

במידה ונפתח נגדכם תיק פלילי במשטרה, כדאי לבדוק אפשרות לסגור תיק פלילי במשטרה. בכל עת, אתם מוזמנים ליצור קשר עם עו"ד פלילי באמצעות טופס יצירת קשר דיסקרטי.
יצירת קשר
052-5070050

להתייעצות עם עורך דין פלילי, מלאו את הפרטים או התקשרו בעל עת!

*
*
*
חובה למלא את המסומן ב
*