מעצר עד תום ההליכים

סוג המעצר לאחר שהוגש כתב האישום, או במקביל, נקרא מעצר עד תום ההליכים ומכונה גם "העמדה לדין". במידה והוגש כתב אישום פלילי, התביעה רשאית לבקש לעצור את הנאשם (לאחר הגשת כתב אישום, הופך האדם מחשוד לנאשם) עד תום ההליכים המתקיימים כנגדו, לאמור עד שיסתיים המשפט ויוכרע אם הוא בחזקת אשם או חף מפשע.

הבקשה למעצר עד תום ההליכים מוגשת לאותו בית משפט בו הוגש כתב האישום.

מעצר עד תום ההליכים – התנאים למעצר עד תום ההליכים:
  • קיימת עילה למעצר.
  • קיימות ראיות לכאורה להוכחת האשמה.
  •  במידה ומטרת המעצר לא תושג בדרך של שחרור בדמי ערובה.
  • לנאשם יש סנגור.

מעצר עד תום ההליכים – מהי מטרת המעצר?

מעצר עד תום ההליכים אינו נועד למטרות ענישה. כוונת המחוקק היא מניעת פגיעה אפשרית בשלום הציבור ובהלכי המשפט הפלילי, כגון: שיבוש הליכי משפט, מסוכנות, הימלטותו של הנאשם וכדומה.

מעצר עד תום ההליכים – תוקף המעצר

בדרך-כלל, מעצר עד תום ההליכים עומד בתקפו עד למתן פסק דין ,כלומר עד לגזירת דינו של הנאשם, אלא אם בית משפט מורה אחרת. חריגה קיימת באם חלפו 30 יום מיום תחילת המעצר, והמשפט עוד לא החל, הנאשם ישוחרר מן המעצר. כמו-כן, ראוי לציין כי מועד תחילת המעצר הוא מועד הגשת כתב אישום, מניין "מעצר הימים" לא נספר.

אם חלפו 9 חודשים מיום תחילת המעצר בגין כתב האישום, ועוד לא ניתנה הכרעת דין במשפטו של הנאשם - הנאשם ישוחרר. ישנה אפשרות לפנות בבקשה לשופט בית משפט עליון לשם הארכת מעצר נוספת. ביכולתו של האחרון לצוות על מעצר מחדש לתקופה, שלא תעלה על 90 יום, או להורות על שחרור הנאשם.

הודעה על מועד הדיון בבקשה להארכת מעצר תימסר ע"י המדינה לעורך דינו של הנאשם. הדיון יערך בנוכחות הנאשם ועורך דינו. בשלב הדיון בבקשה למעצרו של הנאשם קיימת חובת ייצוג ע"י עורך דין פלילי.

מעצר עד תום ההליכים – זכויות העצורים

הזכות לעיין בחומר החקירה שקיים בתיק - אם מדובר בחומר רב והנאשם או עורך דינו, לא מעוניינים בקיום לקיים הדיון לפני לימוד החומר לעומקו, זכותו לבקש לדחות את מועד הדיון עד ל-30 יום לשם כך. ע"י בחינת הראיות ניתן לדעת האם ישנה עילה להגשת כתב אישום, מה טיבן והכי חשוב - האם ישנה אפשרות לשחרור הנאשם ממעצר כבר בשלב זה.

החוק קובע כי המדינה אינה רשאית להגיש לבית משפט ראיה או להשמיע עד, אם לנאשם או לעורך דינו לא ניתנה הזדמנות לעיין בראיה.

הוגש נגד קרוב משפחה שלכם כתב אישום וכעת הוא נמצא בהארכת מעצר עד תום ההליכים או לפני הארכת מעצר? פנייה לעורך דין פלילי תוכל לסייע לכם ולהקטין את הנזק.

יצירת קשר
052-5070050

להתייעצות עם עורך דין פלילי, מלאו את הפרטים או התקשרו בעל עת!

*
*
*
חובה למלא את המסומן ב
*