שחרור ממעצר בתנאים מגבילים

מהו שחרור בתנאים מגבילים?

בשחרור בתנאים מגבילים ישנם שני שחקנים מרכזיים: הנאשם ומערכת המשפט או המשטרה. מבחינת החוק, מטרתו של שחרור בתנאים מגבילים הוא לתת לנאשם מרווח נשימה, ואפשרות לנהל את חייו תוך המשך מעקב. בדרך כלל יוחלט על שחרור בתנאים מגבילים, לאחר שנבדק כי הנאשם לא מתכוון לעזוב את הארץ או לברוח.

בכל מקרה, השלב בו מחליטים על שחרור ממעצר בתנאים מגבילים מגיע לאחר שנבחנו החלופות. מבחינת חשוד, שקיבל שחרור בתנאים מגבילים, מדובר על אליה וקוץ בה. לרוב, תחושת החופש אינה מלאה, והוא עדיין חייב להתייצב על פי ההגבלות שנקבעו לו. עם זאת, שחרור בתנאים מגבילים עדיף כמובן על כלא או מעצר, ולכן נאשמים רבים פועלים על מנת להשיג שחרור בתנאים מגבילים בדרך המהירה ביותר.

מי זכאי לשחרור כזה?

חשוב לזכור כי לרוב, אצל נאשמים שכבר הורשעו בפשע, יהיה קשה הרבה יותר להשיג שחרור בתנאים מגבילים, משום שמדובר על מישהו שמועד לפורענות. עם זאת, נאשמים שעומדים בפעם הראשונה למשפט יזכו לפריבילגיה הזו לפחות עד שיוכח אחרת. רוב המקרים בהם מוטל שחרור בתנאים מגבילים הם בנושאי פשעים קלים או פשעי צווארון לבן.

במקביל, לפעמים פועלת המשטרה עצמה להשיג שחרור בתנאים מגבילים עבור הנאשם, כדי להמשיך לעקוב אחריו ולדלות ראיות להמשך החקירה. זו הסיבה שגם לאחר שחרור בתנאים מגבילים, כדאי להמשיך להתייעץ עם עורך דין פלילי לגבי תהליכי המשפט, הערבות הרצויה וכו'.

מה כרוך בשחרור ממעצר בתנאים מגבילים?

גם מעצר בית יכול להיחשב בסיטואציות מסוימות כשחרור בתנאים מגבילים. כאשר החשוד נמצא תחת שחרור בתנאים מגבילים הוא למעשה מקיים את ייעוד המעצר אבל לא במסגרת בית אסורים. כמובן שכל שחרור בתנאים מגבילים יהיה מלווה בסכום כזה או אחר של ערבות (ערבות עצמית או צד ג'), ולעיתים גם איסור יציאה מהארץ, כניסה לאזורים או ערים מסוימות ואפילו איסור לעזוב מקום שהוגדר מראש.

המטרה היא לשמור את החשוד תחת עינה של המשטרה, כדי להמשיך למצות עמו את הדין במקרה הצורך. כיום גם ישנו שימוש באזיק אלקטרוני על מנת לאכוף שחרור בתנאים מגבילים. במקרים כאלו נוכחותו של האזיק האלקטרוני לבדו מספיקה על מנת להרתיע את החשוד. כמובן שלא כל איסור שמוטל כחלק מאותו שחרור אכן חוקי, וכדאי להתייעץ עם עורך דין פלילי או משפטן, על מנת לוודא כי ההגבלות עומדות בקנה אחד עם זכויות היסוד והבסיס של החשוד.

אם קרוב משפחה שלכם נמצא כעת במעצר וברצונכם לבדוק אפשרות לשחרר אותו ממעצר בתנאים מגבילים, כדאי לפנות לעורך דין פלילי לקבלת ייעוץ משפטי.
יצירת קשר
052-5070050

להתייעצות עם עורך דין פלילי, מלאו את הפרטים או התקשרו בעל עת!

*
*
*
חובה למלא את המסומן ב
*