עסקת טיעון - בעד ונגד

מהי עסקת טיעון?

עסקת טיעון היא הסכם שנערך בין התביעה לנאשם במסגרת משפט פלילי. הנאשם מודה באשמה מסוימת מצדו והתביעה מסירה האשמות קשות יותר מכתב האישום ובסופו של דבר הנאשם מורשע בעונש פחות חמור ממה שיכול היה להיות מורשע אם התביעה הייתה מגישה את ההאשמות המקוריות.

כיום, רוב התיקים מסתיימים לאחר השגת עסקת טיעון. כמו-כן, רוב הכרעות הדין מסתמכות כיום על הודאה. בית המשפט מצדו לא מהווה צד כלשהו בהסדר שבין הנאשם לתביעה, ולכן הוא אינו מחויב לאשר את עסקת הטיעון. עם זאת, ההתחרשויות בשטח מראות, כי בית המשפט מקבל את רוב עסקאות הטיעון שהוגשו לו ע"י התביעה והנאשם.

מדוע רוב התיקים מסתיימים באמצעות עסקת טיעון?

הסיבה לכך טמונה בבחינת הסיכויים והסיכונים בהליכה למשפט. אחד היתרונות הבולטים של הסדרי טיעון הוא שניתן להבטיח ענישה ללא הצורך לעבור משפט ארוך ומייגע. בתמורה לכך שהנאשם מוכן להודות באשמה, הוא מקבל על פי רוב עונש קל יותר מזה שהיה נגזר עליו ללא העסקה. במקרים מסוימים חלק מעסקת הטיעון כוללת גם תיקון כתב האישום ושינוי הסעיפים לסעיפי אישום חמורים פחות.

עסקאות טיעון - הרשעה של חפים מפשע?

ברוב הסוגיות החברתיות בארץ מעורב בית המשפט. עם זאת, בתחום המשפט הפלילי המגמה היא אחרת, ומרבית ההכרעות וגזרי הדין עוברים לידי התביעה. התביעה, יחד עם עורך הדין של הנאשם, דואגת לנסח עסקת טיעון. עסקאות טיעון צוברות תאוצה בשנים האחרונות ובכך משנות את אופי המשפט הפלילי, עד כדי כך שנוצר חשש מהותי לפיו העדפה של עסקת טיעון על פני משפט עלולה לגרור הרשעה של חפים מפשע. כדי להתמודד עם בעיה זו יש לגבש רפורמה, שתגביל ותפקח על הסדרי הטיעון, במטרה למנוע תהליך של הרשעה ללא הגשת ראיות.

עסקת טיעון – בעד או נגד?

מצד אחד, עסקת טיעון מאפשרת לתביעה ולנאשם להסכים על תנאי פשרה ולהימנע מהליך ארוך של משפט, מה שחוסך לשני הצדדים זמן, עבודה, כסף וסיכון של הפסד במשפט.

מצד שני, העדפה של עסקת טיעון בכל מקרה על פני משפט עלולה לגרור הרשעה של חפים מפשע, שנמנעים מהליכה למשפט מתוך פחד להוכיח את חפותם וחוסר בראיות. העדפה של עסקת טיעון יכולה להיות הרסנית גם לצד השני במקרה ומדובר בהאשמות חמורות מאד.

כך או כך, וכדי להפיק את המקסימום האפשרי - מוטב לנאשם להיוועץ בעו"ד המתמחה בתחום אשר יסביר לו בבירור מהן האפשרויות העומדות בפניו, לרבות סיכויים וסיכונים, שבהליכה למשפט ומה היתרון שבחתימה על עסקת טיעון.
יצירת קשר
052-5070050

להתייעצות עם עורך דין פלילי, מלאו את הפרטים או התקשרו בעל עת!

*
*
*
חובה למלא את המסומן ב
*