בקשה להמנע מהגשת כתב אישום פלילי

ההליך הפלילי נחלק באופן טבעי לשני מצבים: המצב שלפני הגשת כתב אישום פלילי, והמצב שלאחריו. ההבדל ביניהם הוא הבדל של שמיים וארץ, ולכן ניתן להגיש בקשה להימנע מהגשת כתב אישום וליצור את ההבדל הזה. יתרה מזאת, התייעצות עם עורך דין פלילי בשלב זה היא בגדר זכות יסוד במדינה.

מתי ניתן להגיש בקשה להימנע מהגשת כתב אישום?

הזמן הנכון לפעול ולהגיש בקשה להימנע מהגשת כתב אישום הוא כאשר תיק החקירה נמצא בידיה של המשטרה, ולא הועבר עדיין לתביעות, על מנת להכין כתב אישום, או כאשר תיק החקירה כבר הועבר לחקירות, אך לא הוכן עדיין כתב אישום.

בנוסף, ישנם מצבים מסוימים, שמאפשרים הגשת בקשה להימנע מהגשת כתב אישום גם לאחר כתיבתו, העשויה להביא לביטולו של כתב האישום.

מהו סעיף 60א' לחוק סדר הדין הפלילי (1982)?

על פי סעיף זה, ניתנת לחשוד בעבירה מסוג פשע, הזכות לשימוע. חוק זה קובע, כי התביעה או הפרקליטות מחוייבות להודיע לאדם החשוד בעבירת פשע, כי קיבלו לידיהן חומר חקירה בעניינו, וכי הן שוקלות להגיש נגדו כתב אישום. עכשיו ינסה החשוד לשכנע את התביעה או הפרקליטות, שלא יגישו נגדו כתב אישום והוא יגיש בתוך 30 יום בקשה להימנע מהגשת כתב אישום כנגדו, כתובה ומנומקת. הליך זה נקרא "שימוע".

אם התביעה או הפרקליטות, אשר קיבלו בקשה להימנע מהגשת כתב אישום מצידו, שוכנעו לסגור את התיק שלו, יוכל החשוד להשפיע על מניעי סגירת התיק, אשר ישליכו על ענייניו.

חשיבותו של עורך דין בתהליך הגשת בקשה להימנע מהגשת כתב אישום

עורך דין פלילי העוזר בהגשת בקשה להימנע מהגשת כתב אישום עשוי לסייע בביטולו של כתב האישום ולהביא לסגירת התיק. עורך הדין ובית המשפט מתייחסים לפרמטרים רבים בבואם לבחון בקשה להימנע מהגשת כתב אישום, ובהם כמות העבירות הקודמות שעבר החשוד, חומרתה של העבירה, הזמן שחלף מאז ביצועה, ומצבו הכללי של החשוד. הדיון סביב בקשה להימנע מהגשת כתב אישום, מתייחס גם לנזק שעלול להיגרם לאדם במידה ויורשע בפלילים.

בנוסף, זכות השימוע טומנת בחובה השלכות רבות, אשר נוגעות להמשך ההליך המשפטי והחקירה המשטרתית נגד החשוד, שכן קו ההגנה או הראיות נחשפים כבר בשלב זה וחשיפה זו עלולה להזיק בהמשך הדרך. הזכות לשימוע והגשת בקשה להימנע מהגשת כתב אישום חייבת להיעשות בצורה משפטית ומדוייקת ומהסיבה הזו, חשוב מאוד להיעזר בעורך דין פלילי מקצועי כבר בשלב זה.

חשוב לדעת!

לקראת הגשה של בקשה להימנעות מהגשת כתב אישום זכותך לעיין בחומר הראיות שבידי התביעה, ובכפוף לשיקולי בית המשפט. זכותך היא לדעת בפירוט האפשרי אילו אישומים עומדים מולך, ובגין אילו ראיות.

במידה והוגש נגדכם כתב אישום פלילי, כדאי לפנות אל עורך דין פלילי בכדי לבדוק אפשרות של המנעות מהגשת כתב אישום פלילי. 
יצירת קשר
052-5070050

להתייעצות עם עורך דין פלילי, מלאו את הפרטים או התקשרו בעל עת!

*
*
*
חובה למלא את המסומן ב
*